جهان پهلوان تختی اسطوره بلامنازع ورزش ایران

مشروح خبر :

هفدهم دی ماه سالگرد جهان پهلوان تختی اسطوره بلامنازع ورزش ایران

در واژگان فارسی، تعاریف زیادی برای واژه اسطوره وجود دارد. برخی اسطوره را موجودی افسانه‌ای و برخی دیگر درباره آن از موجودی خیالی، وهم انگیز و غیرواقعی نام برده‌اند که هیچ‌گاه وجود خارجی ندارد. برخی هم از قهرمانان شکست ناپذیر میدان‌های رزم و حماسه در تاریخ کهن به‌عنوان اسطوره یاد کرده اند. با ذکر این تعابیر و تعاریف، هر ملیت و قومی به‌ویژه ملیت‌هایی که تمدن‌هایی چند صد ساله و بیش از هزار ساله دارند، با توجه به فرهنگ، سنت و آیین خود اسطوره‌هایی برای خود ساخته و پرداخته‌اند و به چنین اسطوره‌هایی افتخار می‌کنند. یونانی ها، چینی ها، هندی ها، مغول ها، ژاپنی ها، ترک ها، آلمانی ها، روس ها، اسپانیایی‌ها و حتی انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها که چندان تمدن و تاریخی به اندازه سایر ملیت‌ها ندارند، در زمره ملیت‌های دارای اسطوره هستند.
برای ما ایرانی‌ها هم «جهان پهلوان غلامرضا تختی» حکم یک اسطوره را دارد، همچون شخصیت‌ها و پهلوانان اساطیری موجود در شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی. شاید اگر فردوسی در دوران معاصر وجود داشت، نام جهان پهلوان را در ردیف نام‌های قهرمانان و پهلوانان اساطیری و افسانه‌ای کتاب خود قرار می‌داد. نام‌هایی همچون رستم، سهراب، اسفندیار، زال، سام، نریمان، بهرام، بیژن، گیو، گودرز، توس، کیکاووس، گرشاسب، گشتاسب، کاوه آهنگر، آرش کمانگیر یا کماندار و سیاوش.
در بین همه این نام ها، شخصیت سیاوش که به «خون سیاوش» یا «مرگ سیاوش» نیز معروف است، شباهت و نزدیکی عجیبی با شخصیت و فرم زندگانی جهان پهلوان دارد. سیاوش به خاطر نجابت، زندگی پاک و منزه و مرگ مظلومانه و ناجوانمردانه اش می‌تواند شخصیتی دلپذیر و دلنشین و بسیار نزدیک با جهان پهلوان باشد. با این تفاسیر می‌توان لقب بسیاری از قهرمانان و پهلوانان اساطیری شاهنامه از جمله رستم و سیاوش را برای جهان پهلوان در نظر گرفت و چنین القابی براستی برازنده رستم دوران است.
جهان پهلوان تختی، اسوه و اسطوره‌ای تمام عیار و آیینه‌ای تمام نما در همه عرصه‌های ورزشی و غیرورزشی و در همه ابعاد برای عموم به‌ ویژه جوانان است. کسب ۹ مدال طلا و نقره جهان و المپیک در کشتی آزاد و سه عنوان ارزشمند پهلوانی ایران کافی است او را در عرصه ورزش به اسطوره‌ای بی بدیل و تکرار نشدنی تبدیل کند و در ابعاد غیرورزشی هم راجع به اخلاق، ادب، تواضع، فروتنی، مردمداری و برخورداری از آداب و فرهنگ پهلوانی هر چه درباره او بگوییم فقط تکرار مکررات است.
حال که در تقویم ملی ما ایرانی‌ها روز ۱۷ ماه شوال به خاطر نبرد و پیروزی مولا علی ابن ابیطالب (ع) مقابل عمربن عبدود، پیروزی حق بر شرک و کفر نامگذاری شده،  ۱۷ دی ماه که سالروز درگذشت جهان پهلوان تختی است، به روز پاسداشت و نکوداشت همه قهرمانان و پهلوانان اساطیری تاریخ کهن ایران زمین نامگذاری شده است.

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *