کوهنورد نام آشنای کرمانشاهی صعود به پنجمین ۸ هزاری قله جهان را در کارنامه خود ثبت کرد

به گزارش: روابط عمومی اداره ورزش و جوانان شهرستان کرمانشاه

نانگاپاربات (به هندی: नंगा परबत، به معنی کوهستان برهنه)

کوهی در رشته هیمالیا است که در پاکستان قرار دارد. ارتفاع آن ۸۱۲۶ متر از سطح دریا و نهمین قله بلند روی زمین است. صعود به آن از مشکل‌ترین صعودهای کوهستانی است و به خاطر کوهنوردهای زیادی که در جریان صعودهای آن کشته شده‌اند به کوهستان قاتل معروف است. هم اکنون «نانگاپاربات» با بیش از ۶۰ کشته پس از آناپورنا دارای بیشترین کشته‌ها (به نسبت صعودها) در میان کوه‌های ۸۰۰۰ متر است.

“رضا شهلایی” کوهنورد توانمند کرمانشاهی  اعلام کرده برای فتح قله نانگاپاربات، پنجمین ۸ هزاری کارنامه فعالیت کوهنوردی اش، سوم خرداد عازم هیمالیای پاکستان می شود و روز دوشنبه ۲۲ خرداد ماه توانست با موفقیت بر فراز این قله صعود موفقیت آمیزی داشته باشد و برای پنجمین بار توانست یکی دیگر از قلل ۸ هزار متری را در کارنامه خود ثبت نماید.

رزومه کوهنورد دوران رضا شهلایی

«رضا شهلایی» کوهنورد برجسته کرمانشاهی که متولد ۱۳۳۸ است، دوران دبیرستان را در تهران و دوره دانشجویی را در مشهد گذراند.

شهلایی با علاقه بسیار به کوهستان و اندیشه ای نو، از سال ۶۰ کوهنوردی با بهره گیری از آموخته های پیشکسوتان کوهنوردی کرمانشاه جدی تر پیگیری کرد؛ پیشکسوتانی که او این چنین از آن ها یاد می کند: “من مدیون بزرگان کوهنوردی شهرمان هستم و اگر موفقیتی کسب کرده ام در سایه کسانی بوده که افتخار شاگردی شان را داشته ام”.

او موفق به کسب مدرک مربیگری درجه ۲ یخ و برف و سنگنوردی از فدراسیون کوهنوردی ایران شد.

همچنین شهلایی در سومین جشنواره صعودهای برتر به عنوان «کوهنورد دوران» شناخته شد.

اولین تلاش شهلایی در دنیای هشت هزاری ها بر فراز اورست (۸۸۴۸ متر)، بام دنیا بود. او اردیبهشت ۱۳۹۱ موفق به صعود قله اورست شد.

یکسال بعد، اردیبهشت ۱۳۹۲ خبر صعود موفق آمیز شهلایی بر فراز قله کانچن چونگا که با ۸۵۸۶ متر ارتفاع سومین قله بلند جهان است، جامعه کوهنوردی ایران را خوشحال کرد.

سال ۹۳ رضا شهلایی عزم خود را برای صعود فنی ترین قله دنیا و دومین کوه بلند هشت هزاری، قله کی تو (۸۶۱۱ متر)، جزم کرد و پنجم مردادماه همان سال موفق به صعود این قله شد.

۶ ماه از صعود k2 نگذشته بود که شهلایی تلاش خود برای صعود قله آناپورنا (۸۰۹۱ متر) خطرناک ترین هشت هزاری آغاز کرد و ۴ فروردین ۱۳۹۴ بر فراز آناپورنا ایستاد.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *